Zastanawialiście się kiedyś co oznaczają stosowane w poligrafii zapisy, które przypominają zadania z matematyki dla przedszkolaków. Wbrew pozorom nie ma to nic wspólnego z algebrą. W ten sposób drukarze i graficy oznaczają barwność stron zadrukowanego arkusza.

Pierwsza liczba oznacza ilość barw z palety CMYK zastosowanych na awersie, druga to samo na rewersie. Jeżeli zatem mamy zapis 4+4 oznacza to, że na każdej ze stron zadruk wykonany będzie ze wszystkich 4 składowych czyli cyjanu, magenty, żółtego i czarnego. Cyfra 1 oznacza to, że zadruk będzie składać się tylko z jednej składowej np. tylko barwy czarnej. Warto tutaj rozróżnić składowe od kolorów. Jedynka nie oznacza użycia na stronie tylko jednego kolory, który jest złożony z kilku składowych. 0 sygnalizuje, że na danej stronie nie będzie wykonany zadruk. Przykładowo:

4+0 – zadruk jednostronny złożony ze wszystkich składowych CMYK.

1+1 – zadruk dwustronny z użyciem tylko jednej składowej CMYK

1+4 – zadruk dwustronny w którym na awersie użyto jednej składowej CMYK, a na rewersie czterech składowych.

1+0 – zadruk jednostronny w którym użyto tylko jednej składowej CMYK.

Zapisy poligraficzne

Idąc tym tropem możemy rozróżnić:

Druk jednobarwny – w którym rozróżniamy tylko barwę podłoża i jedną barwę tuszy, farby, tonera

Druk wielobarwny – w którym rozróżniamy barwę podłoża i wiele barw tuszu, farby, tonerów.

Jeżeli po przeczytaniu tego wpisu nadal macie jakieś wątpliwości odnośnie zapisów poligraficznych, koniecznie skontaktujcie się z nami. Nasi konsultanci z przyjemnością odpowiedzą na każde pytanie.